Památky v Paříži

Paříž – město Mony Lisy i Zvoníka od Matky boží

Ne nadarmo je Paříž nejnavštěvovanějším městem světa – i kdybyste v jejích ulicích strávili měsíc, stále máte co obdivovat. Najde tu památky období starověku, gotickou katedrálu Notre Dame, kterou Victor Hugo zvěčnil ve svém slavném románu, ale taky skvosty moderní architektury. Paříž turisty jen tak neomrzí.

Shlédněte z vyhlídky katedrály nebo Eiffelovy věže

Krásy francouzské metropole je nejlepší pozorovat z výšky. Třeba z věží nejslavnější katedrály Notre Dame. Právě v ní se odehrává převážná část slavného románu Victora Huga Zvoník od Matky boží. Vrcholně gotická perla se tyčí na ostrově Île de la Cité. Vstup do úchvatného interiéru je zdarma, stejně jako na věž. Musíte se však obrnit trpělivostí. K chrámu totiž míří davy turistů.

Nejromantičtější vyhlídka na Paříž se ale naskýtá návštěvníkům Eiffelovy věže. Ocelovou konstrukci navrhl geniální francouzský konstruktér Gustave Eiffel v roce 1889.  Až do roku 1930 si přitom jeho věž udržela primát jako nejvyšší budova na světě. Sestává ze tří podlaží a pne se do výšky neuvěřitelných 324 metrů. A podle toho, do kterého podlaží chcete vystoupat, také zaplatíte vstupné. Až nahoru vyjde na 12 euro. V létě je „Eiffelovka“ vyhledávaným cílem romantiků a zamilovaných. Věž má totiž otevřeno až do tři čtvrtě na jednu v noci.

Milovníci sakrálních staveb si v Paříži přijdou na své. Pseudorománský a byzantský styl mohou obdivovat v bazilice Sacre-Coeur – chrámu Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Tyčí se na kopci Montmartre.

Monumentálním dojmem působí Vítězný oblouk, který stojí na náměstí Charlese de Gaulla. Ne každý ví, že má spojitost i s českou historií. Nechal ho totiž postavit císař Napoleon Bonaparte v roce 1806 na počest vítězství v bitvě u Slavkova nedaleko Brna.

Pohled Mony Lisy vám učaruje

Návštěvník Paříže nemusí zoufat, ani když zrovna počasí není nejlepší. Dlouhé hodiny může totiž nerušeně strávit v některém z vyhlášených muzeí. Paříž a umění, to jde totiž dohromady.

V sídle francouzských králů poblíž Seiny v prvním obvodu města najdete Louvre – nejnavštěvovanější muzeum na světě. Ukrývá obrovskou sbírku umění od období starověkého Egypta, přes Řecko a Řím, středověk až k moderně. Na jeho návštěvu si vyhraďte alespoň jeden celý den – lákadel je tu víc než dost. Najdete tu i jeden z nejslavnějších portrétů světa, da Vinciho Monu Lisu. Vchod do muzea kryje moderní prosklená pyramida.

Za moderním uměním ale určitě zamiřte spíše do Muzea D´Orsay, které stojí na dohled od Louvru.  Třípatrový komplex v budově bývalého nádraží chrání hlavně francouzské umění z let 1848-1914. Narazíte tu i na nejslavnější impresionisty Moneta, Maneta, van Gogha, Renoira a další. Za vstupenku zaplatíte 8 euro, tedy asi dvě stě korun. Pokud máte rádi právě modernu, vyrazte do čtvrti La Defense. Její ulice mohou sloužit jako učebnice moderní architektury.

Koho by omrzelo město, může vyrazit na jeho okraj obdivovat jeden z nejrozsáhlejších zámeckých komplexů světa. Slavný palác francouzských králů ve Versailles se nachází jen 25 kilometrů od Paříže. Současnou podobu mu vtiskl svými úpravami král Ludvík XIV. 

Paříž, to je hlavní město romantiky

Notre Dame, Eiffelova věž, Vítězný oblouk, kavárničky a lodě na Seině. To všechno dělá z Paříže nejnavštěvovanější město světa, které je známé hlavně jako město romantiky a zamilovaných. V samotné Paříži žijí oficiálně asi dva miliony obyvatel, celá aglomerace však čítá přes deset milionů lidí. Paříž však také představuje ekonomický motor Francie, sídlí tu vedení poloviny francouzských společností, kanceláře zahraničních organizací a také důležitých mezinárodních organizací.